Powered by Smartsupp

Pracovné sandále s oceľovou špičkou sú vhodné do suchých prostredí, nakoľko sa jedná o otvorenú obuv. Zároveň má táto obuv bezpečnostné prvky ako oceľovú špicu, planžetu proti klincom či protišmykovú podošvu. Ako sa zorientovať v ponuke a ako vybrať najlepšie pracovné sandále s oceľovou špičkou?

Čo sú pracovné sandále s oceľovou špičkou?

Pracovné sandále s oceľovou špičkou je bežná pracovná obuv, ale v otvorenom sandálovom štýle. Takýto typ obuvi sa hodí najlepšie do vnútorných alebo suchých prostredí, nakoľko je obuv otvorená. Na druhú stranu, takéto sandále poskytujú výbornú priedušnosť a pohodlie pre nohy počas celého pracovného dňa.

Ako sa rozdeľujú pracovné sandále s oceľovou špičkou?

Všetky sandále v tejto kategórií spája pár základných vecí: jedná sa o otvorené a vetrané sandále + je to certifikovaná bezpečnostná obuv.

To, v čom sa rozdeľujú, je iba farba, cena, materiály a prípadné bezpečnostné doplnky.

✅ Bezpečnostná trieda S1 alebo S1P

Všetky pracovné sandále spĺňajú bezpečnostnú triedu S1. To znamená, že obuv má uzavretú pätu, tlmenie nárazov v oblasti päty, antistatické vlastnosti a ochrannú bezpečnostnú špičku (najčastejšie oceľovú, ale používajú sa aj iné materiály).

Pri niektorých produktoch môžete nájsť, že majú označenie triedy S1 P. Čo to znamená? Že okrem klasickej špičky majú aj Planžetu proti prepichnutiu (prepich klincom zospodu podošvy). Jedná sa o prídavnú ochranu a zamedzí rôznym zraneniam chodidla. Taktiež sa najčastejšie používa oceľ, ale existujú rôzne materiály.

✅ Materiál zvršku aj podošvy

Materiál je rovnako dôležitý ako bezpečnosť obuvi. V prípade sandálov nájdeme najčastejšie 3 materiály: koža, textilné materiály a mikrovlákno, alebo syntetické materiály ako Polyester.

  • Kožené sandále sú obľúbené pre svoju kvalitu, odolnosť a trvácnosť. Niekedy sa to však pretaví do ceny.
  • Textilné a mikrovláknové sandále sú zasa obľúbené pre svoju ľahkosť a priedušnosť. Noha v takejto obuvi dobre dýcha a menej sa potí.
  • Syntetické materiály ako Polyester sú najčastejšie takou strednou cestou. Jedná sa o cenovo dostupné materiály s vysokou odolnosťou.

Na spodnej strane sandálov nájdeme najčastejšie Polyuretán (PU), resp. Polyuretánový nástrek. Táto najlacnejšia forma podošvy sa výborne hodí do vnútorných prostredí, čo sa aj od sandálov očakáva. Niektoré drahšie modely však môžu ponúkať kvalitnú gumu alebo značkovú podošvu.

  • PU podošva - Polyuretánový nástrek, často môžeme nájsť aj označenie PU/PU, čo znamená dvojhustotnú podošvu
  • Gumená podošva je veľmi kvalitná a odolná. Jedná sa však o drahšiu podošvu, čo sa prejaví aj v cene.
  • Značkové podošvy sú najčastejšie Vibram, MACsole alebo Michelin. Sú to kombinácie a úpravy rôznych materiálov, ale so zaručenou kvalitou.

✅ Spôsob zapínania

Jedná sa o pomerne malý detail, no pri výbere pracovných sandálov s oceľovou špičkou sledujte aj toto. Najčastejšie nájdeme zapínanie na suchý zips, ktoré je rýchle a obľúbené. Zástanci klasického šnurovania tu určite nájdu aj sandále so šnúrkami alebo dokonca šnúrky s rýchlo zapínaním. Najdrahšie modely majú unikátne spôsoby zapínania na ďotahovacie koliesko. Medzi značkové a vysokokvalitné systémy patrí BOA fit systém.

✅ Špička nemusí byť len oceľová

Aj keď sa nachádzame v kategórií pracovných sandálov s oceľovou špičkou, nie všetky značky používajú oceľ. Čoraz viac sa používa plastový kompozit alebo ľahký hliník či karbón.

V prípade modelov s označením S1P / S1 P, ktoré sú vybavené prídavnou planžetou proti klincom, môžeme nájsť oceľový plát aj v podošve. Táto ochrana proti klincom je veľmi účinná, no taktiež sa oceľ zamieňa za iné materiály. Najčastejšie plastový kompozit alebo drahšie modely používajú Kevlarovú planžetu.

✅ Vyberajte podľa značky

Preferujete obľúbenú značku? Ste verný jednej značke alebo chcete skúsiť niečo nové? Vyberte si pracovné sandále s oceľovou špičkou podľa značky. Na výber máme hneď niekoľko značiek.

Pracovné sandále s oceľovou špičkou sú ideálne na leto alebo do sucha

Ako už názov a samotné prevedenie topánok napovedá, jedná sa o otvorené sandále. Sandálový typ obuvi je dobre priedušný a vetraný, preto je takáto obuv vhodná najmä do vnútorných a suchých priestorov, prípadne vonku počas letného obdobia. Niektoré sandále obsahujú väčšie otvory, iné zasa menšie. Niektoré zasa majú aj prídavnú perforáciu v oblasti špičky.

Častým hľadaním sú aj ESD sandále, ktoré sa často využívajú v automobilovom priemysle, resp. v na každom pracovisku, kde treba eliminovať statický náboj. Ten by mohol poškodiť elektroniku alebo spôsobiť iskru a výbuch (vo výbušnom prostredí). Takáto obuv tomu zamedzí. Výhodou je, že ESD vlastnosť je norma, ktorú obuv buď spĺňa alebo nie. V kategórií tak nájdete všetky ESD sandále a vybrať si môžete podľa ceny alebo osobných dizajnových preferencií.