Powered by Smartsupp

Pracovné prilby, tiež nazývané aj pracovné helmy, sú ochranné pracovné pomôcky na ochranu hlavu. Pracovné prilby chránia pred padajúcimi predmetmi a ich následkami ako sú napríklad poškodenie mozgu či fraktúra lebky. Na pracoviskách ako stavenisko, demolácie alebo ťažký priemysel sú prilby povinné. Ako vybrať pracovnú prilbu a aké typy poznáme?

Čo je pracovná prilba?

Pracovná prilba, známa aj ako ochranná prilba alebo stavebná prilba, je osobný ochranný prostriedok používaný na ochranu hlavy pred zraneniami pri práci. Táto prilba je navrhnutá tak, aby poskytovala ochranu proti padajúcim predmetom, nárazom, úderom, elektrickému šoku a ďalším rizikám, ktoré sa môžu vyskytnúť na pracovisku, najmä v stavebníctve, priemysle a iných odvetviach, kde je zvýšené riziko poranenia hlavy.

Hlavné charakteristiky pracovnej prilby zahŕňajú:

 • Odolný materiál: Prilby sú obvykle vyrobené z pevného plastu alebo iných odolných materiálov, ktoré sú schopné absorbovať nárazy
 • Nastaviteľný popruh: Pre pohodlné nosenie a zaistenie správnej pozície na hlave je prilba vybavená nastaviteľným popruhom
 • Vetracie otvory: Niektoré prilby majú vetracie otvory pre lepšiu ventiláciu a pohodlie pri nosení
 • Príslušenstvo: Prilby môžu byť vybavené ďalším príslušenstvom, ako sú ochranné štíty, náušníky, alebo svietidlá

Používanie pracovnej prilby je často vyžadované zákonmi a predpismi o bezpečnosti práce, najmä v oblastiach, kde je zvýšené riziko úrazu hlavy.

Aké majú výhody pracovné prilby

Pracovná prilba Vás, samozrejme, ochráni pred padajúcimi predmetmi či iným vážnym poškodením hlavy.

Každá pracovná prilba certifikovaná normou EN 397 spĺňa nasledujúce požiadavky:

 • tlmenie nárazov v zvislom smere
 • odolnosť proti prieniku (proti ostrým a špicatým predmetom)
 • ohňovzdornosť
 • pripojenie popruhu pod bradu: Popruh pod bradu sa rozopne pri sile minimálne 150 N a maximálne 250 N

Niektoré prilby môžu spĺňať aj voliteľné požiadavky, ktoré taktiež udáva norma EN 397:

 • veľmi nízke teploty (-20 °C alebo -30 °C)
 • veľmi vysoké teploty (+150 °C)
 • elektrická izolácia (440 V)
 • roztavený kov (MM)
 • bočná deformácia

Ako vybrať pracovnú prilbu?

Možností, ako sa pozerať na pracovné prilby, je viacero. Môžete vyberať podľa prevedenia, podľa normy, podľa vlastností či podľa farby.

Podľa typu / kategórie

Pracovná prilba sa rozdeľuje do viacerých kategórií. Či už sú to menšie rozdiely ako prilba s krátkym štítom alebo prilba s dlhým štítom, tak to môže byť napr. aj vystužená šiltovka ako prilba alebo prilby s rôznymi výbavami ako prilba s okuliarmi alebo prilba so štítom.

Podľa normy

Ako sme spomínali vyššie, všetky pracovné prilby sú testované normou EN 397, ktorá určuje základné požiadavky. Poznáme však aj ďalšie normy, ktoré sa používajú v tejto kategórií.

 • EN 397 - Bezpečnostné ochranné prilby používané v priemysle
 • EN 50365 - Elektroizolačné prilby na používanie pri prácach na inštaláciách nízkeho napätia
 • EN 12492 - Prilby pre horolezcov
 • EN 1078 - Európska norma pre prilby cyklistov

Podľa vlastností

Nemenej dôležitými sú pri výbere správnej prilby aj parametre ako vlastnosti či farba. Pri vlastnostiach používame parametre ako:

Podľa farby

A podľa farby sa vyberá najčastejšie aby pracovná prilba ladila s firemnými farbami. Na výber máme farby:

Pracovná prilba - aké typy poznáme?

Bežnú pracovnú prilbu nájdeme na každom stavenisku, alebo na takom pracovisku, ktorého bezpečnostné rizika si vyžadujú nosenie prilby. Dnešné prilby majú moderný vzhľad a premyslený dizajn, vďaka ktorému dobre sedia na hlave, spoľahlivo chránia pred úrazom a navyše aj dobre vyzerajú. Samozrejmosťou je aj správne odvetrávanie, podbradný pásik či systém otočného kolieska na plynulú reguláciu šírky.

Niektoré prilby sa však majú špecifické určenie a prevedenie. Medzi špeciálne typy pracovných prilieb patrí napríklad:

Doplňte svoju prilbu o pracovné slúchadlá

Na niektorých pracoviskách, predovšetkým rušné a hlučné staveniská, sú povinné nielen prilby, ale aj slúchadlá. Pre tieto prípady má väčšina prilieb otvory na prídavné slúchadlá, ktoré sa dajú na ňu jednoducho namontovať. Na prilbu sa okrem slúchadiel dajú doplniť aj ochranné štíty, okuliare alebo svietidlo.

Slúchadlá na prilbu sa jednoducho pridávajú zacvaknutím do štandardného eurootvoru, vďaka čomu budete mať chránenú hlavu aj sluch.