Pracovné gumáky sú obľúbené predovšetkým v špecifických segmentoch ako je stavebníctvo, lesníctvo, poľnohospodárstvo, chemický priemysel či chov dobytka a zvierat. Moderné pracovné gumáky sú ľahké, odolné a majú skvelé vodeodolné vlastnosti. Zatiaľ čo klasická obuv má iba povrchovú úpravu odolnú vode, gumáky sú už vodotesné. Samozrejme, že musia byť z kvalitnej gumy a precízne vyrobené. U nás takéto podmienky spĺňa predovšetkým značka Dunlop, ktorá vyrába vysokokvalitné pracovné gumáky. Ako sa rozdeľujú pracovné gumáky a ako vybrať tie najlepšie?

Pracovné gumáky so špičkou aj bez

Hneď na úvod môžeme rozdeliť gumáky do dvoch hlavných kategórií a to gumáky so špičkou a gumáky bez špičky. Nie každý potrebuje bezpečnostnú špičku alebo planžetu proti klincom, preto tu máme takéto rýchle rozdelenie.

Väčšinu najpredávanejších modelov dokonca môžete nájsť aj v oboch verziách - so špičkou aj bez. Tento rozdiel uvádzame aj v názve a popise produktu, avšak viete to aj sami rýchlo spozorovať. Gumáky so špičkou, teda bezpečnostné gumáky, majú označenie triedy S4 alebo S5 (nájdete v názve za označením). Voľnočasové gumáky, bez špičky, sú označené triedou O4 a O5.

Pracovné gumáky

Základná trieda alebo gumáky pre profesionálov?

Jedným z častých rozdelení je aj podľa triedy, resp. či potrebujete profesionálne gumáky z prémiových materiálov alebo iba základnú radu.

Obidve triedy spájajú výborné vodeodolné vlastnosti, avšak čím vyššia trieda, tým kvalitnejšie materiály a lepšie prevedenie. Základné modely predstavujú väčšinou PVC vylisok, ktorý je vhodný na bežné nosenie, voľnočasové aktivity alebo do menej náročných prostredí.

Profesionálny modely sú už z unikátnych materiálov, majú anatomicky tvar a ponúkajú rôzne prídavné ochrany, ako napr. protiporézna ochrana ci odolnosť voči chemikáliám, kyselinám a palivám.

Pracovné gumáky pre profesionálov