Powered by Smartsupp

Máčané pracovné rukavice, označované aj povrstvené rukavice, patria medzi najpoužívanejšie rukavice. Vďaka svojim vlastnostiam sa hodia na rôzne typy práce. Obľúbené sú predovšetkým kvôli nízkej cene, dobrému citu v prstoch a vybraným vlastnostiam. Kedy sa najviac oplatia máčané pracovné rukavice a načo treba dávať pozor pri výbere?

Pracovné rukavice máčané - aké sú výhody a nevýhody?

Máčané pracovné rukavice sa volajú podľa metódy, ktorou sa vyrábajú. Jedná sa o pletené rukavice, zväčša Nylónový či Spandexový úplet, ktoré sa neskôr namáčajú. Dostanú tak vrstvu navyše, ktorá pridáva mechanicky odolné vlastnosti.

Spôsob máčania, resp. to, aká časť je máčaná, rozhoduje o ďalších vlastnostiach rukavíc. Toto povrstvenie dáva rukaviciam okrem mechanicky odolných vlastností aj odolnosť voči oleju a mastnotám - podľa toho, aký je máčací materiál. Spôsoby máčania sú:

V ojedinelých prípadoch sa používa aj najjednoduchšie máčanie a to Máčanie končekov prstov. Toto nájdeme ale najčastejšie iba pri montážnych ESD rukaviciach. Obecne ale môžeme povedať, že čím viac máčania, tým odolnejšia rukavica.

Máčané pracovné rukaviceMáčané pracovné rukavice ponúkajú skvelý cit v prstoch

Máčané pracovné rukavice sú najvhodnejšie na presné práce, kde oceníte skvelý cit v prstoch. Rôzne inštalatérske a montážne práce, výrobné závody alebo napr. aj ako rukavice pre mechanikov. Určite nie sú vhodné na ťažké alebo náročné práce, obzvlášť také, kde vyžadujete od rukavíc skutočnú ochranu. Do takýchto podmienok sú vhodnejšie kožené rukavice alebo kombinované pracovné rukavice.

Ďalšou nevýhodou úpletu je väčšia náchylnosť na trhanie. Aby bola dosiahnutá výborná citlivosť v prstoch, tak sa pracuje aj s hustotou pletenia. Vyššia hustota = lepšia citlivosť. Avšak taktiež väčšia možnosť rôznych natrhnutí či zachytení a rozpáraní. Ak pracujete s ostrými predmetmi, radšej siahnite po protiporéznych rukaviciach. Rovnako pletené, avšak s prímesou protiporéznych vlákine.

Medzi najväčšie nevýhody patrí cena. Najlacnejšie máčané rukavice prakticky nič nechránia. Chránia totiž iba dané predmety, ktoré chytáte, pred tým, aby ste ich nezašpinili. Lacné máčané rukavice majú taktiež nekvalitné povrstvenie, ktoré môže odpadávať a taktiež môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky, ako napr. DMF (čo je DMF?).

Povrstvené pracovné rukavicePovrstvené rukavice sú najpoužívanejšie vo výrobných priemysloch

Tipy pri výbere máčaných rukavíc

  • Prezerajte spôsob máčania a máčací materiál Ak Vám nesadnú jedny, skúste iné
  • Ak majú rukavice máčanú aj chrbtovú časť, teda úplne máčané, tak budú viac odolné oleju a mastnotám
  • Vyberajte podľa normy EN 388 - Odolnosť na mechanické riziká. Prečítajte si viac o norme EN 388
  • Niektoré rukavice sú hladké, iné majú úchopovú časť s terčíkmi
  • Medzi svetovo najkvalitnejšie máčané rukavice patria švédska Tegera so svojou kolekciou Tegera Infinity