Powered by Smartsupp

Čo je Dimethylformamid (DMF)?

Dimetylformamid (alebo DMF) je rozpúšťadlo používané v rôznych aplikáciách v chemickom priemysle. DMF sa používa aj vo výrobnom procese pracovných rukavíc vyrobených z polyuretánu (PU) a derivátov - teda väčšina máčaných rukavíc.

DMF je chemikália, ktorá sa počas používania môže vdýchnuť alebo absorbovať cez pokožku. Je klasifikovaná ako škodlivá a v prípade dlhodobej alebo opakovanej expozície môže mať nepriaznivé účinky na pečeň, vyvolávať kožné ochorenia či rôzne typy rakoviny.

História pletených a máčaných rukavíc

V súčasnosti existuje obrovský výber ľahkých polyuretánových (PU) rukavíc, ktoré ponúkajú vynikajúcu flexibilitu a ohybnosť, od jednoduchých montážnych prác až po manipuláciu s ostrými predmetmi. Rukavice, ktoré týmto spôsobom pôsobia ako druhá koža, poskytujú používateľovi bezkonkurenčnú úroveň ergonómie.

Prvá polyuretánová rukavica sa vyrobila v roku 1996 a znamenala obrovský úspech. Ľahké, odolné a flexibilné rukavice vhodné na akúkoľvek všeobecnú prácu. Zákazníkov neodradzovala ani (na tú dobu) vysoká cena, okolo 3 € za pár. Počas ďalších rokov však cena PU rukavíc klesla pod 1 €. Pre spotrebiteľa sa to javilo ako ideálna situácia. Nadmerná kapacita, tvrdá konkurencia, dobré produkty a klesajúce ceny – no nebolo im povedané, že tieto PU rukavice obsahujú niečo škodlivé pre ľudské zdravie: DMF

Rovnako ako iné pletené a máčané rukavice, aj rukavice obsahujúce DMF sa vyrábajú pomocou ručnej formy, ktorá sa namáča do nádrže. S použitím Polyuretánu a dodatočného rozpúšťadla nazývaného Dimethylformamid (DMF) sa vytvorí chemická reakcia, pri ktorej sa Polyuretán roztiahne a zapúzdri, zvyčajne v oblasti dlane, okolo vložky.

Máčanie pletených rukavícMáčanie pletených rukavíc

DMF ako nový Azbest?

Problémy pri používaní polyuretánových rukavíc na báze rozpúšťadla, sa týkajú zdravotných účinkov vdýchnutia a dermálneho (kožného) kontaktu s DMF pre tých, ktorí tieto rukavice používajú.

Pri pravidelnom používaní môže absorpcia DMF ľudskou pokožkou spôsobiť dermatologické problémy, problémy s pečeňou, bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie a závraty.

DMF má potenciál stať sa ďalším azbestom. Azbest, ktorý vo veľkej miere používali výrobcovia a stavitelia, sa považoval za bezpečný. Azbest však zničil zdravie mnohých ľudí a mnohí prišli o život v dôsledku rakovinotvorných prvkov, ktoré sú vlastné azbestu.

Vyhnite sa rukaviciam obsahujúce DMF

Pletené a máčané rukavice sú skvelé pracovné rukavice. Sú ľahké a flexibilné, a často dokážu ochrániť aj pred malými zraneniami. V prípade nekvaliatných rukavíc Vám však takéto rukavice viac ublížia ako pomôžu.

Ako vyberať vhodné rukavice bez DMF?

  • Vyhnite sa používaniu tých najlacnejších rukavíc, keďže pri nich je zaručené, že svoju nízku cenu získali hlavne použitím nekvalitných a toxických materiálov
  • V popise alebo vlastnostiach hľadajte prehlásenie, že rukavice Neobsahujú DMF
  • V popise alebo vlastnostiach hľadajte certifikát Oeko-Tex Standard 100, ktorý chráni spotrebiteľov pred zdraviu-škodlivými produktami
Čo je DMF
Pracovné rukavice Tegera Infinity 8801Pracovné rukavice Tegera Infinity 8801

Pletené máčané rukavice, dokonalá citlivosť v prstoch, dlhá manžeta, vysoká hustota pletenia, výborná citlivosť v prstoch, vysoká úroveň ochrany, odolná teplu do 100°C

6,70 €
Na sklade