Aktualizované •

Pracovná, resp. bezpečnostná obuv, sa vyberá predovšetkým podľa prostredia, v ktorom sa používa, a bezpečnostnej triedy, ktorú dané prostredie vyžaduje. Rozdielna obuv sa vyžaduje napr. vo výrobnej hale či sklade, a iná zasa v ťažkom priemysle. V našom návode Ako vybrať pracovnú obuv nájdeme kompletné rozdelenie.

Vyberáme pracovnú obuv

Na trhu nájdeme nespočetné množstvo rôznych pracovných a bezpečnostných topánok. No ako si medzi nimi zaručene dobre vybrať?

V prvom rade si treba povedať, aké topánky potrebujete - aké máte bezpečnostné riziká, čo vyžaduje bezpečnostný technik, do akých podmienok ich potrebujete? Používame rôzne rozdelenia, ktoré Vám s týmto dokážu pomôcť.

Pracovná obuv podľa prevedenia a materiálu

Pracovnú obuv primárne rozdeľujeme podľa prevedenia danej obuvi. Preto aj na našom e-shope nájdete predovšetkým kategórie ako sandále (otvorená obuv), klasické poltopánky, členková obuv či vysoká obuv. Taktiež aj čižmy či gumáky.

Časté rozdelenie je aj podľa materiálu, kedy zákazníci preferujú obľúbené materiály. Niektorí vyžadujú textilnú obuv, ktorá je priedušná a pohodlná, iní zasa koženú obuv, ktorá je odolná a do ťažších podmienok.

Pracovná obuv podľa bezpečnostnej triedy

Do výberu vhodnej pracovnej obuvi často zasahuje aj bezpečnostný technik, ktorý určí bezpečnostnú triedu danej obuvi. Bezpečnostná a pracovná obuv sa rozdeľuje do viacerých bezpečnostných tried, a podľa týchto tried vieme hneď určiť vlastnosti danej obuvi.

Bezpečnostná obuv má označenie tried začínajúce na písmeno "S" a pracovná obuv ma označenie tried začínajúce na písmeno "O".

Medzi najčastejšie hľadané triedy patrí trieda S1, S1P a S3. Triedy S1 je bezpečnostná obuv s uzavretou pätou, absorpciou energie v päte, elektrickým odporom a bezpečnostnou špicou. Dovetok P, teda bezpečnostná trieda S1 P, obsahuje to isté, avšak písmeno P nám hovorí o pridanej planžete proti prepichnutiu klincom. Trieda S3 obsahuje všetko toto spomínané + sa jedná o uzavretú obuv s vodeodolným zvrškom.

Pracovná obuv podľa profesie a pracovnej oblasti

Bezpečnostné nároky sa v jednotlivých odvetviach často opakujú, preto vytvárame aj kategórie priamo pre dané segmenty. V ponuke máme pracovnú obuv do výroby a haly, zváračskú pracovnú obuv či pracovnú obuv pre segment HoReCa.

Materiály pracovnej obuvi

Medzi najdôležitejšie materiály uvádzané pri pracovnej obuvi je materiál zvršku a materiál podošvy. Dôležité je poznať aj materiál bezpečnostnej špice či materiál planžety proti prepichnutiu klincom.

Materiál zvršku

Zvršok obuvi môžeme rozdeliť na dva najpoužívanejšie materiály, a to textil a kožu. Textilná pracovná obuv je samozrejme priedušnejšia a "ľahšia". Často sa používa aj mikrovlánko.

Kožená pracovná obuv je už kategória sama o sebe. Používa sa tu totiž množstvo typov kože, a predovšetkým, rôzne kvality. Tie najkvalitnejšie kože pochádzajú zo Škandinávie, kde je rozvinutý trh s kožou. Kožené pracovné topánky sú častá voľba zákazníkov, hlavne kvôli dlhej výdrži. Pri koži totiž platí, že vekom zreje. Preto sa oplatí o kožené topánky starať. Koža taktiež veľa vydrží a takéto topánky sú vhodné do náročných podmienok.

Niektoré zimné a vode-odolné modely používajú na zvršku rôzne membrány. Medzi najkvalitnejšie patrí svetoznámy Gore-Tex. Goratexová pracovná obuv patrí medzi špičku. Iba pripomenieme, že na veľké kaluže či brodenie riekou sú stále najvhodnejšie klasické gumáky, kde je vode-odolnosť zaručená na 100%. Za zmienku stojí aj kombinácia Koža potiahnutá PU - jedná sa o tenký polyuretánový film, ktorý chráni kožu.

Materiál podošvy

Podrážka, resp. podošva, je často najdôležitejšia časť topánky. Určuje totiž pohodlie a komfort pri chôdzi aj státí. Medzi najčastejšie predávané a najlacnejšie varianty patri PU podošva. Jednoduchý nástrek na formu a následne stvrdnutie robí z tejto podošvy najpoužívanejší typ, vhodný predovšetkým do jednoduchých a vnútorných prostredí.

Komfortnejšie a odolnejšie podošvy sú z materiálov RPU a guma. Gumová podošva je odolnejšia a vhodnejšia do ťažších podmienok. Ak však hľadáte ešte niečo lepšie, prezrite si Pracovnú obuv s Vibram podrážkou. Vibramové podrážky patria k najlepším na svete a poznať ich môžete aj z turistických topánok.

Pozor na rôzne gélové či vzduchové stielky. Jedná sa o vyslovene nefunkčné veci, ktoré majú zväčša iba marketingový účel.

Materiál bezpečnostnej špice

Pracovná obuv s oceľovou špicou je častá voľba. V ponuke však máme aj obuv s hliníkovou špicou alebo plastovou špicou.

Aj keď sa používajú rôzne materiály, všetky spĺňajú rovnaké bezpečnostné opatrenia a ponúkajú rovnakú ochranu. Medzi materiálmi je minimálny rozdiel.

Materiál planžety proti prepichnutiu

Dôležitý je aj materiál planžety proti prepichutiu, ktorý je taktiež rozdielny. Používa sa oceľ, plast, kevlar.

Aj v tomto prípade platí, že všetky materiály spĺňajú rovnaké bezpečnostné podmienky. Rozdiel môže byť v detailoch ako napr. že kevlarová planžeta je viac flexibilná ako oceľová.

Normy pracovnej obuvi

Pracovná a bezpečnostná obuv spĺňa základné predpisy a podmienky, ktoré sú zhrnuté v normách EN ISO 20347:2012 a EN ISO 20345:2011, resp. aktualizovanou normou EN ISO 20345:2022.
  • Pracovná obuv sa testuje normou EN ISO 20347:2012
  • Bezpečnostná obuv sa testuje normou EN ISO 20345:2022

Aké normy spĺňa bezpečnostná obuv?

Norma EN ISO 20345:2022 určuje základné triedy, do ktorých sa obuv rozdeľuje. Tieto triedy často používajú aj bezpečnostní technici. Poznáme 3 základné triedy, a to S1, S2 a S3. Norma však pokračuje až do triedy S7.

V roku 2022 prebehla aktualizácia normy pre bezpečnostnú obuv. Staré značenie bolo EN ISO 20345:2011 a nové je EN ISO 20345:2022. Všetky dôležité zmeny nájdete v našom článku 7 noviniek v norme EN ISO 20345:2022 pre bezpečnostnú obuv.

Čo znamená označenie Trieda I (1) a Trieda II (2)? Trieda 1 je obuv vyrobená z kožených a ďalších materiálov. Trieda 2 je celogumová obuv (celá vulkanizovaná) alebo celopolymérová obuv (celá lisovaná). Inak povedané, Trieda 1 je bežná obuv (koža, textil, syntetika) a Trieda 2 sú zväčša gumáky.

Aké bezpečnostné prvky má bezpečnostná obuv?

Norma určuje základné rozdelenie obuvi podľa dosiahnutých vlastností. Za označením normy však často nájdeme aj rôzne ďalšie označenia (dovetky), ktoré spresňujú bezpečnostné prvky a vlastnosti.

  • A - Antistatická obuv
  • AN - Ochrana členkov
  • CI - Izolácia podošvy proti chladu
  • HI - Tepelná izolácia podošvy
  • CR - Odolnosť proti prerezaniu
  • E - Absorpcia energie v oblasti päty
  • FO - Odolnosť voči vykurovaciemu oleju
  • LG - Rebríkový úchyt
  • M - Metatarsal
  • WR - Vodeodolnosť
  • WPA - Prienik a absorpcia vody
  • C - Čiastočne vodivá obuv
  • P - Odolnosť proti perforácií (kovová vložka, veľký klinec)
  • PL - Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, veľký klinec)
  • PS - Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, malý klienc)
  • SC - Absorpcia úderov na špici
  • HRO - Žiaruvzdorná podošva
  • SR - Odolnosť voči pošmyknutiu (keramická dlažba s glycerínom)