Powered by Smartsupp
5 tipov ako vybrať pracovné rukavice

Trh s pracovnými rukavicami je preplnený rôznymi produktami a značkami. Ako sa v nich vyznať a ako vybrať najlepšie pracovné rukavice? Pripravili sme pre Vás krátky návod.

1/ Rukavice vyberajte na základe Vašich potrieb

Pre správny výber pracovných rukavíc by ste mali poznať odpovede na základné otázky, ako napr. Čo budete v daných rukaviciach robiť alebo Do akých podmienok ich potrebujete?

Najpoužívanejšie pracovné rukavice sú máčané rukavice. Hodia sa na veľké množstvo rôznych prác, poskytujú dobrú ochranu a vynikajúcu citlivosť v prstoch. Takýto typ rukavíc často nájdeme aj v rôznych hobby supermarketoch.

Tieto rukavice však nijako nechránia chrbtovú časť ruky, nie sú vhodné na kontakt s ohňom ani na ťažkú prácu.
Obzvlášť veľký pozor si dávajte na tie najlacnejšie modely! Často krát sú z lacných materiálov a spôsobujú rôzne kožné choroby. Predovšetkým keď sa v rukaviciach potíte, čo je priama cesta ako absorbovať chemikálie.

Skvelý materiál je koža, poprípade syntetická koža.

Tip: Kožené rukavice nemusia byť drahé, ak sú kombinované z iným materiálom. Prezrite si Kožené kombinované rukavice.

2/ Nebojte sa noriem, sú výborným pomocníkom

Pri každej rukavici nájdete normy, ktoré spĺňa a výsledok, ktorý v danej skúške získala.

V najpoužívanejším norme EN 388 (Odolnosť proti mechanickým rizikám) sa testuje rukavica na 5 skúšok:

Skúška / Stupeň ochrany 1 2 3 4 5
A. Odolnosť proti oderu (počet otáčok) 100 500 2000 8000
B. Odolnosť proti prerezaniu (index) 1,5 2,5 5 10 20
C. Odolnosť proti ďalšiemu trhaniu (N) 10 25 50 75
D. Odolnosť proti pretlačeniu (N) 20 60 100 250
Skúška / Stupeň ochrany A B C D E F
E. Odolnosť proti prerezaniu (N) 2 5 10 15 22 30

V každej skúške následne získa hodnotenie na stupnici. Čím vyššie skóre, tým lepšie rukavica obstála v skúške.

Pozor však, tieto výsledky môžu byť niekedy zradné. Rukavice síce môžu získať vysokú odolnosť v skúške, avšak môže to byť spôsobené hustým pletením alebo množstvom a typom materiálu. Rukavica je síce odolná, no robustná že v nej ani prsty neohnete.

Iné normy zas ukazujú odolnosť proti prerezaniu, odolnosť proti kontaktnému teplu, proti chemikáliám či chladu. Prezrite si kompletný Návod k normám v pracovných rukaviciach.

3/ Vyberajte rukavice od tích ktorí ich vyrábajú

Trochu zložitejší tip, keďže sa jedná o nie ľahko dostupnú informáciu, ale o to hodnotnejšiu.

Množstvo značiek na trhu sú iba tzv. nákupcovia. Nakupujú hotové výrobky, na ktoré si nechajú iba doplniť logo.

Na druhej strane sú výrobcovia. A teraz nemyslíme čínske manufaktúry, ale značky ktoré vymýšľajú, inovujú a napredujú. To sú tí, ktorí odvádzajú tú neviditeľnú prácu - inžinieri, technici, testeri. Pracovné rukavice od takejto značky sú kvalitovo neporovnateľné s lacnejšími alternatívami. Materiály, technológia a niekoľko ročne know-how sa ešte nikomu nepodarilo kopírovať.

Jedným z takýchto výrobcov je aj švédska Tegera. Škandinávci sa venujú vývoju rukavíc už viac ako 70 rokov a patria k svetovej špičke. Prezrite si viac na odkaze Pracovné rukavice Tegera.

Pracovné rukavice Tegera

4/ Pomôžte si preddefinovanými kategóriami a segmentami

Výber pracovných rukavíc na internete je jednoduchší ako v kamennej prevádzke. Výber je prakticky neobmedzený a mnohé e-shopy ponúkajú rôzne funkcie, ako napr. porovnávanie produktov (za predpokladu, že majú riadne vyplnené popisy a parametre produktov).

Veľkým benefitom je taktiež členenie produktov do kategórií. Výber tak môžete hneď na začiatku obmedziť podľa kategórie napr. na kožené, protiporézne či chemický odolné rukavice.

V Represente používame aj kategórie podľa segmentov alebo častých dopytovacích kritérií ako napr. zváračské rukavice, pracovné rukavice na presnú prácu, na všeobecnú prácu alebo rukavice na ťažkú prácu.

Využívať môžete tiež zoradenie produktov na najpredávanejšie, najlacnejšie či naopak, najdrahšie.
Pre užší výber dobre poslúžia aj filtre. V nich nájdete jednotlivé parametre a hodnoty, podľa ktorých môžete ďalej filtrovať výber produktov.

5/ Nechajte si poradiť a pýtajte sa

Nesadli Vám jedny rukavice? Skúste iné. Nepáči sa Vám prevedenie? Vyberte iný typ. Nerozumiete materiálom alebo normám? Pýtajte sa odborníkov.

Naplniť obchod alebo e-shop produktami je to najľahšie. Odborné poradiť zákazníkovi a vyriešiť jeho problém je vec už druhá. Tak ako aj v iných segmentoch, aj pri pracovných odevoch musí byť odborní personál. Vedieť poradiť, vysvetliť a správne vybrať.

A ak ste taký obchod ešte nenašli, tak si prezrite našu ponuku - representworkwear.sk/pracovne-rukavice. Pri vybere rukavíc nás v prvom rade zaujíma zákazník, nie zisk z obchod

Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek