Powered by Smartsupp

Strečové montérky sú synonymom pohodlia a voľnosti

Jedným z posledných trendov pracovnej módy sú strečové montérky. Čo to znamená, prečo sú také obľúbené a ako vybrať tie najlepšie?

Keď sa montérky hýbu s Vami

Strečové montérky sú veľmi obľúbené pre svoje flexibilné vlastnosti. Základ takýchto montérok tvoria elastické materiály, ktoré ponúkajú nadštandardnú voľnosť pri pohybe. Laicky povedané, montérky sa dokážu naťahovať a kopírovať každý pohyb. Do akej miery je už otázka prevedenia a materiálov.

Tieto tzv. naťahovacie montérky slúžia dobre pri rôznych pohyboch ako je kľačanie, ohýbanie, zohýbanie, drep alebo rozkročovanie. Strečové montérky nijak neobmedzujú v pohybe, ba práve naopak v ňom pomáhajú a podporujú svojimi elastickými vlastnosťami.

Neexistuje jeden typ, strečové montérky ponúkajú viacero možností

Laici často označujú strečovými montérkami všetko, čo sa aspoň trochu hýbe. Ako sa však zorientovať v ponuke?

Ako píšeme v kategórii Strečové montérky:

Označenie strečové montérky majú rôzne nohavice. Niekedy sú celé nohavice ušité z daného elastického materiálu, inokedy je tam iba prímes alebo sú na nohavice iba pridané strečové partie.

  • Montérky zo strečových materiálov - Nie tak častá varianta, ale sú nohavice, ktoré sú vyrobené z materiálov ako Nylon, ktorý je nielen pevný, ale veľmi flexibilný. Takéto montérky sú na nosenie extrémne pohodlné a ponúkajú najlepšiu flexibilitu. Oproti bežným montérkam však nie sú také odolné a vzhľadom na vysoký podiel syntetických materiálov sa nehodia na každé pracovisko.

i

Čo je Nylon?

Nylon je syntetické vlákno vyrobené v laboratóriách americkej firmy DuPont a jedná sa o označenie skupiny termoplastov. Vlastnosti Nylonu sú nielen dobrá pružnosť, ale aj vysoká odolnosť. Vzhľadom na svoju pevnosť ho často nájdeme aj na padákoch, pneumatikách, ako rôzne šnúry a laná, a taktiež na oblečení.

  • Montérky s prímesou strečových materiálov - Najčastejšia voľba výrobcov montérok, keďže do základného materiálové mixu (Bavlna alebo Bavlna/Polyester) sa pridáva väčšie alebo menšie percento Elastanu alebo Spandexu. Takéto pomery môžu vyzerať napr. 98% Bavlna / 2% Elastan alebo 50% Polyester / 30% Bavlna / 20% Elastan.

i

Čo je Elastan?

Elastan je syntetické Polyuretánové vlákno, ktoré disponuje vysokou pružnosťou. Bez akéhokoľvek porušenia sa vlákno dokáže roztiahnuť 3x až 7x svojej pôvodnej dĺžky. Následne sa vráti do svojej pôvodnej veľkosti. Výhodou je, že sa vlákno nevyťahá, preto je obľúbené aj pri praní. Napr. tričká s Elastanom si udržujú stále svoj tvar. Elastan je známy aj pod inými obchodnými názvami, napr. Spandex alebo Lycra. Keďže sa jedná o jemné vlákno, používa sa ako prímes k pevnejším látkam.

  • Montérky zo strečovými partiami - Poslednou možnosťou sú montérky, ktoré sú z klasického materiálu, ale majú pridané strečové partie. Najčastejšie sa jedná o exponované miesta v oblasti medzi nohami, na kolenách, na stehnách, v oblasti zadku alebo v oblasti pásu. Taktiež sa jedná o pomerne časté riešenie. Montérky sú tak veľmi pevné a zároveň ponúkajú dobrú flexibilitu na tých správnych miestach.

4-cestný streč / 4-way stretch

Na vybraných nohaviciach, väčšinou sa jedná o drahšie a kvalitnejšie modely, môžete nájsť označenie 4-cestný streč alebo po anglicky 4-way stretch.

Jedná sa o označenie takých strečových vlastnosti, kedy sa daná látka dokáže naťahovať do všetkých štyroch smerov.

Aké sú hlavné výhody strečových monterok?

✅ Veľmi pohodlné nohavice
✅ Voľnosť v pohybe, výborná flexibilita
✅ Žiadne obmedzovanie pri rôznych úkonoch a pohyboch
✅ Udržujú si tvar aj po viacnásobnom praní (vlastnosť elastických látok)

Strečové montérky

Prezrieť všetky strečové montérky

Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek