História značky Jalas

V segmente pracovných odevov a OOPP patrí medzi najvyhľadávanejšie pojmy pracovná obuv. Ľudia sú v nej 8 hodín denne a priamo ovplyvňuje kvalitu nášho života. V prvej časti seriálu Prémiové značky si predstavíme fínsky Jalas - svetovú špičku medzi pracovnými topánkami.

100 ročná firma, ktorá vyrába iba obuv

Moderné značky sú charakteristické tým, že ponúkajú všetko. Vo väčšine prípadov sa jedná o nákup hotových produktov, ktoré sa iba ologujú. Často tak môžeme vidieť podobné topánky s minimálnymi rozdielmi, avšak každé pod inou značkou.

Prémiové značky sú prémiové vďaka svojej úzkej špecializácií. Tak, ako STRAUSS robí dobre svoje montérky, Tegera a ATG svoje rukavice, či Uvex svoje okuliare, tak aj pracovná obuv má svoje ikony. A sú o to hodnotnejšie, ak vydržali vo svojom segmente niekoľko desaťročí.

Dnes si predstavíme fínsku značku Jalas, ktorá vyrába pracovnú obuv od roku 1916. Značka, ktorá prežila dve svetové vojny, zmenu trendov aj expanziu do celého sveta.

Všetko to začalo v dedine Jokipii

Jokipii je malá dedinka s 300 obyvateľmi, asi 20 kilometrov od mesta Kurikka (20 000 obyvateľov), ktorá bola vyvinutá na základe továrne na kožu a obuv. Tej vdýchol život muž menom Juho Viljanmaa, ktorý stojí za celou značkou Jalas.

História spoločnosti siaha do garbiarne (garbiareň = dielňa/továreň na kožu), ktorú Juho Viljanmaa kúpil od Oskariho a Sofie Vuoristo v roku 1916 . Po smrti Juhovho otca v roku 1921 prešla dielňa na jeho troch synov, Vilja, Hannesa a Urha. Väčšinou sa venovali nákladným alebo zákazkovým prácam, no čoskoro začali vyrábať aj vlastné lapiky a konské postroje , ktoré sa predávali na trhoch. 

V roku 1933 starší bratia predali svoj podiel najmladšiemu Urhovi a každý si založil vlastnú firmu. Urho Viljanmaa začal rozširovať a mechanizovať kožiarsku dielňu a do sortimentu boli zahrnuté sandále a rôzne rukavice . Koncom 30. rokov 20. storočia zamestnávala dielňa okrem garbiarov aj tridsať ševcov, čiže obuvníkov. Počas vojnových rokov sa v dielni vyrábala obuv pre vojakov a obuv z náhradných materiálov pre civilné obyvateľstvo. Po vojnách firma začala vyrábať rôzne pracovné topánky, ako aj bežeckú a lyžiarsku obuv.

Historické fotky začiatku výroby JalasHistorické fotky začiatku výroby topánok Jalas, zdroj: ejendals.com

Pozornosť na pracovnú a bezpečnostnú obuv

V roku 1984, skoro po 70 rokoch skúsenosti so športovou obuvou, kúpil Jalas firmu Aaltonen, ktorá sa venovala bezpečnostnej obuvi. Kombináciou hodnotného know-how a novej mechanizácie sa začala výroba bezpečnostnej a pracovnej obuvi.

V 90. rokoch už prišli prvé automatizácie a v roku 2004 vyrábala firma 500 000 párov obuvi ročne. V tomto roku predstavil Jalas, ako prvý na svete, hliníkovú bezpečnostnú špičku.

Rok 2008 bol pre Jalas prelomový. Švédska firma Ejendals (ktorá vlastní aj rukavice Tegera) kupila firmu od rodiny Viljanmaa. O 4 roky neskôr sa stal Jalas prvým výrobcom bezpečnostnej obuvi, ktorý získal ocenenie Red Dot za dizajn so svojou kolekciou Zenit. V roku 2016 oslavuje firma 100 rokov existencie.

Medzi zákazníkov spoločnosti patrí okrem iného švédska polícia a fínske obranné sily .

Kde je Jalas dnes?

Stále vo Fínsku, v rodnej dedinke Jokipii. Ako jeden z mála výrobcov nepresunul výrobu do Číny, ale svoje pracovné topánky navrhuje, kompletizuje a testuje doma vo Fínsku.

Pracovná obuv Jalas patrí medzi svetovú špičku, hlavne vďaka svojej histórií, hodnotnému know-how a vysoko kvalitným produktom. Firma Ejendals, pod ktorú Jalas patrí, dominuje severským krajinám, no nájdeme ju aj v každej európskej krajine, v Rusku, Arabských emirátoch a taktiež USA.

Čím je pracovná obuv Jalas odlišná?

Samozrejme, že kvalitou. Ale ako, keď dnes o sebe každý tvrdí, že je kvalitný?

  • Jalas je výrobca: To znamená, že svoje produkty navrhuje, vyvíja, testuje a taktiež vyrába
  • Škandinávska koža je najlepšia: Aj majiteľ Kary, luxusnej značky na kožené produkty, tvrdí, že severské krajiny majú najrozvinutejší trh s kožou
  • Škandinávska mentalita: Synonymum pre dokonalosť, kde nie je miesto pre priemernosť
  • Ortopedické vlastnosti: Fíni svoju obuv doťahujú k dokonalosti a svedčí o tom hlavne pohodlnosť obuvi. V stielkach používajú modernú a veľmi funkčnú penu Poron XRD na tlmenie nárazov, a vybrané modely spĺňajú ortopedické normy ÖNORM Z 1259 a DGUV 112-191
  • Najlepšie materiály: Na topánkach Jalas môžeme nájsť prémiové materiály a technológie ako je zapínanie na BOA systém, Vibram podrážky alebo vode-odolnú membránu Gore-Tex

Vedeli ste, že... v bezpečnostných topánkach Jalas sa bežal aj maratón? Prvý sa bežal v Berlíne v roku 1996 s časom 3:29, a neskôr ešte aj v Štokholme a Kodani. Obrázok z novinového článku kliknutím zväčšíte

Prečítajte si aj článok Bolia Vás nohy pri práci? Investujte do kvalitnej pracovnej obuvi.

Na exkurzií vo výrobnej hale Jalasu

Nedávno Jalas oznámil novú investíciu do výroby. 2 miliónová investícia do nového stroja na vstrekovanie topánok má za cieľ zvýšiť výrobnú kapacitu až o 30%. Pri tejto príležitosti tak vzniklo v dedinke Jokipii 15 nových pracovných miest.

Manažér výroby a distribúcie Juha Pentinmäki: "Sme veľmi nadšení z našej novej výrobnej kapacity. Dáva možnosť ponúknuť trhu ďalej vylepšené produkty ochrannej obuvi a priblížiť sa tak o ďalší krok k vízii Ejendalu – Nulové zranenia rúk a nôh."

Manažér výroby JalasJuha Pentinmäki na streche výroby, na ktorej prebehla ďalšia významná investícia - 1304 solárnych panelov, zdroj: ejendals.com

Kde kúpiť pracovnú obuv Jalas?

Jalas má jednu výhodu aj nevýhodu zároveň - ich zimné modely sú tak kvalitné, až sú do našich podmienok zbytočné. Zimné modely si totiž robia pre svoje severské podmienky, kde vládne dlhá a suchá zima. Naše čľapkanice zvládne aj druhotriedna kožená topánka.

Čo sa však určite oplatí sú bežné pracovné topánky, tenisky a prémiové kolekcie. Medzi najpredávanejšie modely patria Jalas Exalter, ktoré sú u zákazníkov veľmi obľúbené. Pri všetkých tých ťažkopádnych topánkach, z ktorých bolí hlava, predstavuje kolekcia Exalter maximálny komfort a pohodlie. Tieto topánky, ako aj väčšina iných Jalasov, sú pre ľudí, ktorí si vážia svoje zdravie a svoje nohy. Pre firemných zákazníkov odporúčame kolekciu E-sport, ktorá ponúka cenovo najprijateľnejšie modely, ktoré sú po technickej stránke veľmi dobre zvládnuté. Tieto modely často ponúkajú ochranu S3 + izoláciu proti chladu, odolnosť proti teplu a samozrejme stielku s tlmiacim materiálom Poron XRD.

REPRESENT. Workwear je autorizovaným distribútorom pracovnej obuvi Jalas. Máme kompletnú ponuku, pričom najžiadanejšie modely držíme skladom. Prezrite si našu ponuku na www.representworkwear.sk/jalas-pracovna-obuv

Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek