Powered by Smartsupp
RedDot 2022 víťazi

Ďalší ročník renomovanej dizajnérskej súťaže RedDot je za nami a poznáme výsledky. Z nášho segmentu pracovných odevov tu nájdeme hneď niekoľko víťazov. Aké produkty zaujali porotu tentoraz?

Čo je RedDot Design Awards?

Vyznamenanie „Red Dot“ sa medzinárodne udomácnilo ako jedna z najvyhľadávanejších pečiatok kvality pre dobrý dizajn. Red Dot znamená patriť k tým najlepším v dizajne a biznise. Ako hovorí riaditeľ súťaže Prof. Dr. Peter Zec: "Naša medzinárodná dizajnérska súťaž „Red Dot Design Award“ je zameraná na všetkých, ktorí chcú odlíšiť svoje podnikateľské aktivity prostredníctvom dizajnu. Rozlišovanie je založené na princípe výberu a prezentácie. Vynikajúci dizajn vyberajú kompetentné odborné poroty v oblastiach produktového dizajnu, komunikačného dizajnu a dizajnových konceptov"

Táto dizajnérska súťaž vznikla v roku 1955 v Nemecku a dnes patrí k najprestížnejšej dizajnérskej súťaži v oblasti produktov a komunikácie. Ďalšie známe podobné súťaže sú iF Design Award alebo German Design Award.

Víťazné produkty z pracovnej módy

Celá súťaž RedDot má viacero kategórií, medzi ktorými nájdeme aj pracovné odevy a pomôcky. V prípade, že produkt výrobca prihlási do súťaže a porota ho určí ako víťaza, tak ho nájdeme na výsledkovej listine. Koho sme tam našli za rok 2022?

Gebol - rukavice z recyklovaných materiálov

Gebol pracovné rukavice z recyklovaných fľiaš

Rakúska firma Gebol (gebol.eu) funguje viac ako 70 rokov a primárne sa zameriava na výrobu pracovných rukavíc a ochranných pomôcok. V ročníku RedDot 2022 vyhrala s máčanými rukavicami Upcycled, ktoré sa vyrábajú z recyklovaných plastových fliaš.

Séria UPCYCLED obsahuje kolekciu rôznych umývateľných pracovných rukavíc pre domáce a záhradné práce. Väčšinou sú vyrobené z priadze recyklovanej z PET fliaš, ktorá je viditeľná ako biela niť prechádzajúca cez melírovaný modrý a zelený exteriér. Farby sú odkazom na rastliny a vodu, aby zdôraznili myšlienku zníženia znečistenia mora. Dlaň a končeky prstov sú potiahnuté prírodnou gumou. Kombinácia materiálov ponúka pohodlie pri nosení, dobrú priľnavosť a udržuje ruky v suchu a chlade.

Vyjadrenie poroty
"Kolekcia UPCYCLED sa zameriava na udržateľnosť, ktorá je dosiahnutá a sprostredkovaná výberom materiálov."

Granberg - nárazu vzdorné rukavice EX Impact Series

Pracovné rukavice Granberg

Pri rukaviciach ešte zostaneme. Táto kategória má totiž ešte jeden ocenený produkt a to pracovné rukavice od nórskej značky Granberg. (granberg.no)

V našich končinách neznáma značka vyrába rukavice už viac ako 60 rokov, a RedDot 2022 vyhrala s ochrannými rukavicami z kolekcie EX Impact Series. Modely tejto série rukavíc boli vyvinuté pre drsné pracovné podmienky a ponúkajú pohodlie pri nosení a voľnosť pohybu. Sú prispôsobené príslušným oblastiam použitia a majú vodeodolnú, priedušnú vrstvu, ktorá tiež chráni pred vetrom. Vložka v dlani a prstoch je mäkká a odolná proti prerezaniu. Flexibilný chrbát je vybavený prvkami na ochranu proti nárazom, ktoré tlmia nárazy a zároveň zaisťujú voľnosť pohybu. Vysoká úroveň pohodlia systému je dosiahnutá ochrannými drážkami, ktoré prebiehajú priečne, pozdĺžne a diagonálne cez chrbát ruky.

Vyjadrenie poroty
"Vďaka dobre premyslenému výberu materiálov a sofistikovanému dizajnu kombinujú ochranné rukavice EX Impact bezpečnosť a slobodu pohybu."

Portwest - modulárne montérky

Portwest modulárne montérky

Írska značka pracovných odevov Portwest (portwest.com) vyrába priemerné oblečenie, no ich "ultimátne modulárne nohavice" získali ocenenie v kategórií Design Concept.

Nohavice pracujú s modulárnym systémom. Vďaka zipsu v oblasti kolien si môžete z dlhých nohavíc spraviť krátke, alebo z klasických čiernych spraviť vysoko-viditeľné vďaka otočeniu odopínacej časti. The Ultimate Modular Work Trouser majú taktiež rôzne vrecká a prídavné možnosti. Prezrite si koncept vo videu.

Malina - zváračská kukla

Zváračská kukla Malina Omnira

Dizajnové novinky máme aj pre zváračov. Česká firma MALINA – Safety s.r.o (clean-air.cz) vyhrala RedDot 2022 so samostmievacou zváračskou kuklou CleanAIR® Omnira COMBI air.

Vďaka pokročilému systému distribúcie vzduchu a výklopnému prednému štítu je táto samostmievacia zváračská kukla flexibilná pri používaní. Systém tienenia zabezpečuje, že používateľ môže prepínať medzi zváracími a brúsnymi prácami bez ohrozenia očí, tváre a dýchacích ciest. Pre dlhšiu prácu, ktorá si nevyžaduje zváranie, možno zváraciu clonu úplne odstrániť jedným kliknutím. Okrem toho je možné prilby používať v kombinácii s respirátormi CleanAIR od výrobcu.

Vyjadrenie poroty
"S inteligentným dizajnom CleanAIR Omnira COMBI air zahŕňa funkčné nápady, ktoré zlepšujú jeho pohodlie pri nosení a použiteľnosť."

Helly Hansen - reflexná bunda ICU BRZ

Reflexná bunda Helly Hansen ICU BRZ

Umiestnenie nórskej značky Helly Hansen (hhworkwear.com) nás vôbec neprekvapilo, keďže sa jedná o pravidelného víťaza. Pracovné odevy Helly Hansen sa vyrábajú už viac ako 140 rokov a právom patria k špičke v segmente. Taktiež ich máme v našej ponuke a ponúkame Helly Hansen na Slovensku v kompletnej ponuke. Aj víťaznú bundu Helly Hansen ICU BRZ.

ICU je najvyššia kolekcia reflexných odevov, ktorá obsahuje prémiové materiály. BRZ je koncept odľahčenej verzie, ktorú nájdeme pri viacerých produktoch. Sieťovaná podšívka a vetracie otvory zaisťujú výborné a správe vetranie počas celého nosenia. Vďaka strategickému umiestneniu zipsu a vreciek je možné systém prispôsobiť rôznym pracovným podmienkam. Funkčne dobre premyslený koncept robí robustnú bundu všestrannou.

Vyjadrenie poroty
"Požiadavky na dizajn, ktoré musí pracovné oblečenie spĺňať z hľadiska bezpečnosti, viditeľnosti a pohodlia, plne spĺňa ICU BRZ Jacket."

Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek