Powered by Smartsupp

Pracovná obuv pre zamestnancov

V poslednej dobe si čoraz viac zamestnancov kupuje pracovnú obuv na vlastné náklady, aj keď si zamestnávateľ splní zákonnú povinnosť a vybaví zamestnanca topánkami. Prečo je tomu tak?

Kedy zamestnávateľ musí zabezpečiť ochranné pracovné pomôcky?

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi osobné ochranné pracovné pomôcky vtedy, ak nie je možné vylúčiť poškodenie zdravia či iné nebezpečenstvo technickými prostriedkami alebo formou kolektívnej ochrany či spôsobu práce. A taktiež vtedy, ak zamestnanec pracuje v takom prostredí, v ktorom sa obuv alebo oblečenie znečistí alebo zničí opotrebovaním skôr ako za 6 mesiacov. Celé znenie nájdete v Nariadení 395/2006 Z.z.

Ak pracujete v čistom prostredí a nehrozí Vám priamy úraz, poranenie či pád bremena, tak nie sú nutné ochranné pomôcky. V opačnom prípade Vám také musí zamestnávateľ zabezpečiť. Veľa firiem to rieši formou preplácania, kedy si zamestnanec nakúpi sám a zamestnávateľ mu to preplatí. Takýto spôsob je efektívny a účtovné požiadavky stačí bloček z kasy alebo faktúra za nákup.

Väčšie firmy ale majú svojich nákupcov či bezpečnostných technikov, ktorí zasahujú do výberu vhodných ochranných pomôcok bez názoru zamestnanca.

Večný boj medzi cenou a kvalitou

Priemerný nákupca, sa v snahe zapáčiť zamestnávateľovi a ušetriť firme peniaze, rozhodne ísť cestou úspory. V takomto prípade sa vyberá čo najnižšia cena, čo logicky predstavuje najhoršiu kvalitu. Tento spôsob ale nijak neodsudzujeme, keďže sa doslova jedná o slovenský folklór.

Nespokojní zamestnanci, averzia voči takýmto ochranným pomôckam (môže byť oblečenie, obuv, rukavice, OOPP) a samozrejme nenosenie, keďže nikto nechce mať na sebe ťažkopádne topánky alebo nemotorné rukavice.

Zamestnanci, ktorí si vážia sami seba a majú radi vyššiu úroveň, tak musia pátrať po kvalitnejšej ochrane.

Pracovné odevy pre zamestnancov

Ako vybrať kvalitné ochranné pomôcky?

Často opakujeme jednu vec: Nehľadajte kvalitné produkty, hľadajte kvalitného predajcu.

Sú obchodníci, ktorí predávajú lacné veci a nevedia ponúknuť nič iné, než zľavu. Taktiež sú obchodníci, ktorí ponúkajú kvalitné produkty, zdravotne nezávadné, na ktoré je spoľahnutie a za ktorými je vývoj, testovanie, niekoľkoročné know-how, kvalita. A obidva prípady sú v poriadku, otázne je však, akú úroveň preferujete Vy?

Prečítajte si taktiež náš článok Pracovná obuv: Ako vybrať, na čo si dať pozor a aká značka je najlepšia? alebo Bolia Vás nohy pri práci? Investujte do kvalitnej pracovnej obuvi. Radi Vám pomôžeme s výberom vhodných odevov, obuvi a ochranných pomôcok. Kontaktujte nás na info@representworkwear.sk alebo WhatsApp na +421910348802 - využite Rýchly kontakt

Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek