Powered by Smartsupp

Pracovná obuv S3

Jedným zo spôsobov, ako pristupovať k výberu pracovnej obuvi, je aj možnosť riadiť sa bezpečnostnou triedou. Najčastejšie sa používajú triedy S1, S1P alebo S3. Čo to znamená a aké sú topánky S3? 

Pracovná obuv podľa triedy

Ako sme písali v úvode, vyberať pracovnú obuv môžete rôznymi spôsobmi. Medzi najčastejšie patrí samozrejme výber podľa ceny. Pre iných sme nachystali aj výber podľa profesie, podľa vlastností alebo obľúbené vyberanie podľa značky.

Vyberať sa však dá aj podľa bezpečnostnej triedy. Tá v základe určuje bezpečnostnú výbavu topánky. Všeobecne platí, že čím vyššia trieda, tým bezpečnejšie topánky. Zatiaľ čo trieda S1 obsahuje ochrannú špičku, trieda S3 má aj planžetu proti prepichnutiu klincom, vodeodolný zvršok či vzorovanú podošvu.

Potrebnú triedu určí najčastejšie bezpečnostný pracovník, ktorý vyhodnotí možné riziká na pracovisku a určí triedu obuvi.

Čo musí spĺňať pracovná obuv S3?

Pracovná obuv S3 je prakticky najvyššia ochrana. Celkový počet tried bolo podľa starej normy 5 (S1 - S5), ale prednedávnom bola norma aktualizovaná a rozšírená o ďalšie 2 triedy, teda S1 až S7. Treba však dodať, že trieda S4 a S5 sú zvlášť pre gumenú obuv, resp. gumáky.

Výrobcovia však stále používajú staré označenia, predovšetkým kvôli nevypredaným zásobám, neskoršiemu aplikovaniu nových noriem a faktu, že zákazníci sú zvyknutí na staré normy. Viac sa môžete dočítať v článku:

7 noviniek v norme EN ISO 20345:2022 pre bezpečnostnú obuv Aktuálna norma pre bezpečnostnú obuv EN ISO 20345:2012 bude po novom nahradená aktualizovanou normou EN ISO 20345:2022. Aké novinky nás čakajú a čo sa zmení? ➡️ Celý článok

Obuv S3 je tak stále najrozšírenejšia. Čo teda musí podľa normy obsahovať?

✅ Uzavretá päta
✅ Absorpcia energie pri došľape
✅ Antistatické vlastnosti
Bezpečnostná špička
Planžeta proti prepichnutiu klincom
Vodeodolné vlastnosti
Vzorovaná podošva

Trieda S3 môžu byť tenisky aj členkové topánky

Obuv S3 je odolná obuv vhodná do exteriérov alebo náročných podmienok. Väčšina modelov obsahuje kožené materiály, čo zvyšuje kvalitu topánok. Podľa typu obuvi môže bezpečnostnú triedu S3 obsahovať viacero typov, od poltopánok, cez členkové topánky až po vysokú obuv.

Sandále ani nijaká iná otvorená či perforovaná obuv nemôžu triedu S3 spĺňať, nakoľko musí mať obuv vodeodolný zvršok.

V našej ponuke nájdete triedu S3 v nasledujúcich kategóriách:

Ako vybrať najlepšiu obuv S3?

Väčšina topánok v triede S3 spĺňa rovnaké bezpečnostné štandardy. Výnimkou môže byť, ak má obuv nejaké ďalšie bezpečnostné prvky navyše. Prídavné ochrany môžu byť:

Dôležité je taktiež určiť si, aký typ obuvi potrebujete. Niekde postačia nízke poltopánky, inde uvítate fixáciu nohy v členkových topánkach, alebo do najnáročnejších prostredí sú vhodné vysoké topánky. Vhodné je sledovať aj materiály. Či už materiál zvršku, materiál podošvy alebo materiál bezpečnostných prvkov.

Niekto preferuje kvalitnú kožu, iný zasa moderné miktotextilné materiály. Na podošve môžete taktiež nájsť striekaný Polyuretán, kvalitnú gumu alebo značkový Vibram. Rovnako to patrí aj pre bezpečnostné prvky, kedy môžete mať špičku z ocele alebo hliníka. Materiály často určujú kvalitu aj cenu topánok.

A keď už sme pri cene, na topánky S3 sa môžete pozrieť z viacerých uhľov. Celú kategóriu Pracovná obuv S3 si môžete zoradiť od najlacnejšej alebo naopak, od najdrahšej. Obuv sme taktiež prehľadne rozdelili do troch cenových úrovní:

Posledným preferovaným delením je obuv podľa značky. Ak hľadáte topánky svojej obľúbenej značky, tak si môžete pomôcť týmto rýchlym prehľadom. Topánky S3 ponúkajú tieto značky:

Keď si to zhrnieme, tak v skratke

  1. Uistite sa, či potrebujete nízke poltopánky, členkovú obuv alebo niečo vyššie
  2. V prípade potreby doplnkovej ochrany hľadajte takú obuv, ktorá ju spĺňa (použite filter, časť Prídavné ochrany)
  3. Vyberajte podľa ceny, ktorá často odzrkadľuje kvalitu a použité materiály
  4. Vyberajte podľa dizajnu, lebo topánky sa Vám predsa musia aj páčiť
Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek