Pracovné slúchadlá ochrana sluchu

Ochrana sluchu pri práci je často podceňovaná. Následky prílišného hluku sa totiž objavujú až časom.

Aký máte hluk na pracovisku?

Či si to už uvedomujeme alebo nie, hluk je našou každodennou súčasťou. Už len bežný ruch frekventovanej ulice sa hýbe okolo úrovne 70 dB, čo je mierna úroveň hluku.

A vzhľadom na to, že sluch, ako jeden z našich zmyslov, sa nedá len tak vypnúť, tak prijíma všetky hluky. Niektoré dokáže vyfiltrovať, iné sú zasa menej škodlivé. Čo je ale už škodlivé a prečo nám to škodí?

Úroveň 80 dB je už potencionálne nebezpečná. Samozrejme veľa závisí aj od času - čím dlhšie naše uši vystavujeme hluku, tým sa riziko poškodenia zväčšuje. Bežné koncerty sa hýbu na úrovni 100 dB, kde si môžete sluch poškodiť v priebehu 7 minút. Kritická úroveň 140 dB zas znamená takmer okamžite ohluchnutie.

Škodlivosť hluku v decibelochStiahnite si túto pomôcku na odkaze » Infograafika: Úroveň hlučnosti v dB

Úroveň hluku v decibeloch a čas strávený v takomto prostredí sa javia ako najviac kritické parametre. My sem však musíme zaradiť ešte jeden - a to je nevyzretosť mladých ľudí. Dlhodobé vystavenie nadmernému hluku zvládajú mladé uši samozrejme najlepšie, no práve oni by sa mali o sluch najviac starať. Ušné orgány sa touto nedbanlivosťou rýchlejšie opotrebúvajú a o niekoľko rokov nastávajú nezvratné problémy so sluchom.

Ochrana sluchu uvex

Odmerajte si hlučnosť aj mobilom

Chcete zistiť, ako je na tom Vaše pracovisko? Odmerajte si hlučnosť na pracovisku aplikáciou na mobile.

Vybrať si môžete aj jednoduchú aplikáciou Soundmeter (Zvukomer) na Google Play alebo App Store.

Ako si chrániť sluch?

Niektorí ľudia sa hanbia nosiť pracovné slúchadlá. Cena za zničený sluch je to pomerne veľká.

Moderné chrániče sluchu sú však atraktívne a dizajnovo vyladené. Napríklad pracovné slúchadlá Uvex patria medzi svetovú špičku - nemecká precíznosť, funkčný dizajn a množstvo vlastností, ako čalúnená náhlavná páska, jemná pamäťová pena a iné. Na ochranu sluchu slúžia aj zátkové chrániče, slúchadlá na prilbu alebo pre fajnšmekrov slúchadlá s Bluetooth či strelecké slúchadlá.

Prezrieť kompletnú Ochranu sluchu

Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek