Powered by Smartsupp

Pracovné okuliare s UV filtrom a polarizačné okuliare

S príchodom leta si ľudia pred slnkom chránia hlavne pokožku, aby sa nespálila. Slnečné lúče však dokážu poškodiť aj náš najcennejší zmysel, teda zrak. Ako si chrániť zrak počas leta a ako vybrať najlepšie slnečné pracovné okuliare?

Čo škodí našim očiam počas leta?

Slnko je najväčším zdrojom nielen tepla, ale aj svetla. Na zem nám posiela niekoľko druhov slnečného žiarenia, ktoré však väčšinu zadrží zemská atmosféra. Na zem sa tak dostanú iba vlnové dĺžky viditeľného svetla a časti ultrafialového, infračerveného a rádiového žiarenia. A práve spomínané ultrafialové žiarenie nám dokáže ublížiť ako na pokožke, tak aj na očiach.

Poznáme 3 typy ultrafialového žiarenia - UV-A, UV-B, UV-C. Žiarenie UV-C je prakticky celé pohltené atmosférou, takže na zem ani nedopadne. Žiarenie UV-B je pohltené atmosférou z veľkej časti a na zem dopadne len 1 až 10%. Najviac žiarenia, ktoré dopadá na zem, je typ UV-A. Toho dopadá až 90 - 99%.

UV žiarenie na očiachRozsah ultrafialového žiarenia

"Odporúčanie WHO týkajúce sa ochrany proti žiareniu UV400 má jasné opodstatnenie. Vonkajšie tkanivá oka, rohovky a šošovky absorbujú ultrafialové svetlo v plnej miere. Žiarenie UVB spôsobuje hlavné poškodenie genotypu, avšak žiarenie UVA pôsobí viac do hĺbky, spôsobuje tepelné poškodenia a zosilňuje účinky žiarenia UVB" - univ. prof. Dr. Olaf Strauss

Ako škodí UV žiarenie očiam?

Očami vnímame až 80% informácií, preto je ochrana pred UV žiarením veľmi dôležitá. Očná šošovka totiž nie je schopná regenerácie prirodzenou cestou.

Ako sme písali vyššie, žiarenie UV-C sa ani nedostane na zem. Žiarenie UV-B spôsobuje spálenie kože a poškodzuje očnú rohovku. Žiarenie UV-A spôsobuje opálenie a starnutie pokožky, poškodenie očného tkaniva a očnej sietnice. Obe žiarenia môžu spôsobiť zápal očnej rohovky, spojivky či zakalenie očnej šošovky (šedý zákal). Poškodenie oka ultrafialovým žiarením sa prejavuje škvrnami vo videní alebo rozmazaným videním.

Nadmerné a dlhodobé UV žiarenie môže urýchliť aj vznik makulárnej degenerácie. Makula je žltá škvrna v oku, vďaka ktorej vidíme ostro. Degenerácia makule sa najčastejšie prejavuje rozmazaným videním alebo objavením slepých škvŕn vo videní.

Ako vybrať kvalitné pracovné okuliare s UV filtrom?

Na slnečné žiarenie reagujú oči prirodzením zúžením zrenice, privretím viečok a tzv. žmúrením. Túto automatickú reakciu si môžete overiť hneď, keď vyjdete von počas slnečného dňa, bez okuliarov. Túto prirodzenú ochranu však dokážete hravo vyblokovať nekvalitnými zafarbenými sklami. Ako?

Prečítajte si aj článok: Ako poznať kvalitné pracovné okuliare? Vysvetlenie noriem a označení.

Ak používate okuliare, ktoré majú len tmavé sklá a žiadnu alebo nízku UV ochranu, ublížite si ešte viac. Tmavá farba na sklách rozširuje očnú šošovku, rovnako ako sa oko prispôsobuje tme, a vniká do oka ešte viac UV žiarenia ako bez okuliarov. Taktiež sa oko prirodzene nepriviera a dúhovka nie je stimulovaná k zúženiu zrenice. Lepšie žiadne slnečné okuliare, ako nekvalitné a bez UV filtra.

Pracovné okuliare uvexKvalitné pracovné okuliare s UV filtrom

Pri výbere vhodných pracovných okuliarov sa teda zamerajte na UV ochranu. Najvyššia má označenie UV400, čo znamená, že zachytí celé spektrum ultrafialového žiarenia. V kategórií Pracovné okuliare s UV filtrom tak nájdete kvalitné okuliare s UV ochranou. Za zmienku stoja aj nemecké pracovné okuliare uvex, ktoré všetky používajú UV ochranu UV400.

UV ochrana môže byť ako na čírom skle, tak aj na tmavom. Ak však počas leta preferuje tmavé sklá, tak si prezrite Slnečné pracovné okuliare - všetky majú ochranu UV400.

Čo je polarizácia svetla?

Tak, ako našim očiam škodí UV žiarenie, tak škodí aj polarizované svetlo. V jednoduchosti: polarizácia je svetlo odrazené od hladkej plochy, ktoré je tak ostré, že sa nedá naň ani pozerať. Najčastejšie je polarizované svetlo odrazené od vody, mokrej cesty, snehu, skla a pod.

Jednoducho to vysvetľuje aj blog eyerim.sk: "Všeobecne rozlišujeme medzi dvomi typmi svetla: vertikálnym (dobrým) a horizontálnym (zlým). Vertikálne dopadá priamo z oblohy, následne sa rozptýli a vstrebe do okolitých objektov - to nám umožňuje vidieť farby a kontrasty. Horizontálne svetlo sa naopak odráža od hladkých povrchov, čím priamo vniká do očí a zabraňuje videniu."

Polarizácia na okuliaroch je v podstate nanesená špeciálna chemikália (vrstva), ktorá toto odrazené svetlo ruší.

Polarizačné pracovné okuliare

Vybrané značky majú v ponuke aj polarizačné pracovné okuliare, ktoré využí predovšetkým pracovníci vonku.

Prezrieť všetky slnečné okuliare Prezrieť všetky UV okuliare Prezrieť všetky polarizačné okuliare

Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek