Ako vybrať pracovné okuliare

Pracovné okuliare spadajú do kategórie OOPP, ktoré majú za úlohu chrániť náš najcennejší zmysel - zrak. Preto by sme rozhodne nemali šetriť na lacných okuliaroch a hlavne, nosiť ich, lebo zranenie oka je často fatálne.

Ako poznať kvalitné pracovné okuliare?

Celá ponuka REPRESENT. Workwear je postavená na kvalitných a prémiových produktoch, preto sa môžte spoľahnúť aj na náš výber. V záplave lacných e-shopov sme častá voľba náročných zákazníkov.

Medzi najdôležitejšie ukazovatele patrí hlavne vek značky a krajina pôvodu. Dôležité je aj vedieť, či sa jedná o výrobcu a inovátora alebo iba nákupcu. V druhom prípade sa často jedna o značky, ktoré majú v ponuke okuliare tzv. pre fanúšikov. Nakúpia hotové produkty, ktoré sa iba ologujú. Takéto výrobky môžete nájsť najčastejšie u výrobcov ručného náradia, ako napr Stihl, Makita či Milwaukee.

Dôležité značenie nájdeme na ráme aj skle okuliarov

Pracovné okuliare majú označenie rámu aj označenie skla. Podľa normy EN 166, do ktorej spadajú všetky osobné prostriedky na ochranu očí, je povinné uvádzať technické údaje tela okuliarov a zorníkov.

Z tohto označenia môžeme vyčítať odolnosť materiálu, mechanickú pevnosť, filter či dodatočné označenia.

Kto patrí k lídrom segmentu?

Každý segment ma svojich ťahúňov, ktorí inovujú produkty a posúvajú produktovú ponuku dopredu. Kto je taký medzi pracovnými okuliarmi?

Medzi svetovú špičku patrí nemecký uvex, ktorý sa remeslu venuje or roku 1965. Za viac ako 50 rokov sa vyprofiloval na lídra a poznať ho môžete aj zo športu. Väčšina profesionálnych športovcov z oblastí ako lyžovanie čii cyklistika používa práve okuliare uvex. A väčšina profesionálov u nás používa pracovné okuliare uvex.

Ďalšou dobrou voľbou je francúzska značka bollé, ktorá píše svoj príbeh od roku 1888. Svojou 135 ročnou expertízou na okuliare dokázala neustále inovovať technológie a produkty. Pracovné okuliare bollé sa používajú vo všetkých segmentoch, od pracovného, cez taktické a vojenské, až po medicínu. Dnes sa jedná o svetovú značku, ktorá ma zastúpenie v Amerike aj Číne.

Pracovné okuliare bollePracovné okuliare bolle

V našich končinách sú dobré známe aj okuliare 3M. Produkty tohto amerického kolosu sú známe vo viacerých oblastiach a sú rovnako kvalitné, ako aj ostatné ich produkty.

Aké normy spĺňajú pracovné okuliare?

Pri okuliaroch sa uvádza aj norma, ktorú daný produkt spĺňa. V kategórií Pracovné okuliare poznáme tieto normy:

Ako vybrať pracovné okuliare

Najčastejšie zákazníci vyberajú veľmi jednoducho, podľa toho, ktoré sa im zapáčia.

Prečítajte si aj článok: Ako si chrániť zrak počas leta? Slnečné pracovné okuliare, UV filtre a polarizačné filtre.

Väčšina okuliarov spĺňa základné požiadavky na ochranu, tie lepšie pridávajú ešte komfort, štýl a možnosti nastavovania.

Vybrať si môžete aj podľa typu či prevedenia okuliarov. Poznáme rôzne typy, napríklad straničkové okuliare, uzavreté okuliare, okuliare proti prachu alebo aj okuliare proti modrému svetlu, okuliare s UV filtrom alebo slnečné pracovné okuliare.

Prezrieť všetky pracovné okuliare

Autor Lukáš Mitana
Prihláste sa na odber noviniek